Jak olejować kuchenne blaty i inne drewniane powierzchnie? Czyli Butcher Block w roli głównej!

Uniwersalne, ekologiczne, ciepłe i nie mające sobie równych wśród innych materiałów wykończenia wnętrz… Czy wiecie już o czym będzie dzisiejszy wpis? Tak, oczywiście o drewnie, a dokładniej mówiąc – o jego impregnacji!

Jeśli więc tak samo jak my uwielbiacie nowoczesny styl skandynawski i nie wyobrażacie sobie, aby Wasz blat kuchenny nie był drewniany, nasz dzisiejszy wpis jest zdecydowanie dla Was!

Drewno piękne dzięki swojej prostocie, wymaga jednak naszej uwagi. Dobrze zabezpieczone będzie nam doskonale służyło przez wiele lat. W dniu dzisiejszym opowiemy zatem jak olejować drewniany blat kuchenny! 

Bohaterem dnia będzie Butcher Block firmy Watco. Dlaczego? Butcher Block to specjalnie zaprojektowany olej służący impregnacji i ochronie drewnianych blatów, desek do krojenia i innych drewnianych przedmiotów mających kontakt z żywnością (drewniane misy, łyżki itp.). 

Właściwości oleju do impregnacji drewna Butcher Block:Środek do olejowania drewnianych blatów Butcher Block Watco

 • jest łatwy w aplikacji i konserwacji, tworzy naturalne, ekologiczne wykończenie drewna o złocistym odcieniu w połysku,
 • jest nietoksyczny i bezpieczny w kontakcie z żywnością (w pełni utwardzony spełnia amerykańskie standardy 21CFR 175.300),
 • zapewnia trwałą ochronę zabezpieczonej powierzchni przed środkami chemicznymi i wodą.

Co sprawia, że Butcher Block jest wyjątkowy w porównaniu do innych impregnatów do drewna dostępnych na rynku?

Bazą Butcher Block jest naturalny olej tungowy, który pozyskiwany jest z orzechów tungowca (zwany również olejem chińskim). Olej ten, jest najbardziej wodoodpornym olejem z rodziny olejów roślinnych. Gdybyśmy chcieli porównać go z innymi np. olejem lnianym, to powłoka, którą uzyskamy dzięki olejowi tungowemu będzie znacznie bardziej odporna, dodatkowo wraz z upływem czasu nie ciemnieje i nie wypłucze się z zabezpieczonego drewna. 

Jak przygotować powierzchnię przed olejowaniem blatu?

Zanim zajmiemy się olejowaniem dokładnie zabezpieczmy taśmą malarską powierzchnię otaczająca, której nie chcemy impregnować. Dzięki temu szybkiemu zabiegowi oszczędzimy sobie późniejszego trudu sprzątania. 

Jeśli powierzchnia jest już zabezpieczona, możemy przejść do zeszlifowania naszego blatu przy pomocy papieru ściernego 150 lub 200. Jeszcze tylko odkurzenie powstałego pyłu i możemy ostatecznie sprawdzić czy usunęliśmy wszystkie zabrudzenia i tłuszcze. Wszystko sprawdzone? Przechodzimy zatem do aplikacji! 

Aplikacja oleju do blatów Butcher Block WATCO:

 1. Pierwszy punkt nie będzie oryginalny- przed rozpoczęciem (jak i w trakcie) aplikacji każdy producent zaleca dokładne wymieszanie produktu. Tak też zrobiliśmy- olej wymieszany.
 2. Następnie w temperaturze pokojowej nakładamy pierwszą- gruntującą warstwę Watco. W tym celu najlepiej sprawdzi się czysta, miękka szmatka. Zwróćcie uwagę, aby nie była postrzępiona- drobne pyłki na naszym pięknym drewnianym blacie na pewno nie dodadzą uroku a właścicielowi kuchni zaoszczędzą stuprocentowej nerwicy.
 3. Kolejny etap spodoba się osobom lubiącym przerwy- po nałożeniu pierwszej warstwy należy odczekać 6 godzin. W tym czasie dochodzi do saturacji, czyli nasze drewno zostaje wypełnione olejem.
 4. Zanim rozpoczniemy nakładanie drugiej warstwy oleju zabezpieczającego drewno, polecamy ponowne delikatne zeszlifowanie powierzchni papierem ściernym (tym polecamy papier o granulacji 400. Pewnie zastanawiacie się co ma na celu kolejne szlifowanie? Dzięki temu zabiegowi mamy gwarancję najlepszego połączenia się kolejnych warstw oleju Butcher Block.
 5. Po nałożeniu drugiej warstwy pozostaje nam zastosowanie się do ostatniego już zalecania producenta- musimy odczekać 72 godziny, a następnie przed kontaktem z żywnością, umyć całą powierzchnię ręcznie.

I to już koniec pracy z olejem Butcher Block! Od teraz możesz korzystać z doskonale zabezpieczonego drewnianego blatu kuchennego.  

Kilka uwag od producenta Watco:

 • Jeśli użyjesz oleju Butcher Block do olejowania drewnianych mis, łyżek itp., pamiętaj, aby nie myć ich w zmywarce. 
 • Pamiętaj również, aby nie nakładać oleju Watco na inne produkty bez wcześniejszego przygotowania powierzchni.
 • Dzięki jednej puszcze oleju Butcher Block zabezpieczysz około 41m2 drewnianej powierzchni!

A57CM5

Produkt  Butcher Block dostępny jest oczywiście w naszym sklepie internetowym Spinex. 
Na Wasze opinie i zdjęcia z własnoręcznie przeprowadzonych realizacji jak zawsze czekamy pod adresem kasia@spinex.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>