Testujemy przemysłową wersję farby suchościeralnej Write On Paint od Rust-Oleum!

Test_farby_Write_On

     

       Na początku tego roku amerykański producent Rustoleum zaprezentował najnowszą odsłonę przemysłowej farby do mazaków Dry Erase – Write On Paint. Zachwyceni tym faktem pisaliśmy o niej tutaj.

       W ostatnim czasie mieliśmy przyjemność przetestowania nowej tablicówki do mazaków. Pełni zapału zaczęliśmy przygotowania do testów. Nie zaskoczymy naszych stałych czytelników- rozpoczęliśmy je oczywiście od przeczytania karty technicznej :)

Czytając kartę techniczną produktu już wiedzieliśmy, że farba będzie wyjątkowa.

       Z karty dowiadujemy się, że farba Write On  zapewnia bezbarwną, gładką i odporną powłokę, po której można pisać mazakami do tablic suchościeralnych. Dodatkowo wg producenta doskonale sprawdza się na powierzchniach wewnętrznych min. karton-gips. Farba jest polecana do stosowania w salach konferencyjnych, przedszkolach, szkołach i budynkach przemysłowych. 

Tyle teorii, testy czas zacząć.

1. Przygotowanie powierzchni.

       W zgodzie z zaleceniami producenta zadbaliśmy o to, by malowana powierzchnia była przede wszystkim czysta i sucha.

       Przed aplikacją farby zwróćcie uwagę, aby ściana, którą zmienicie w tablicę suchościeralną była w dobrym stanie. Farba Write On zapewnia wysoki połysk wykończenia, dzięki czemu niestety bardzo uwydatnia wszelkie nierówności i niedoskonałości ściany. 

       Przygotujcie zatem powierzchnię w najlepszy możliwy sposób! I chodź producent nie wymaga gruntowania, dla osiągnięcia najlepszych efektów zastosujcie podkład uniwersalny Bulls Eye 123. Dzięki temu szybkiemu zabiegowi, nie musicie martwić się o trudne do przykrycia plamy po wodzie, długopisach, graffiti itp.

2. Opakowanie

       Opakowanie to kolejny punkt, wobec którego nie możemy przejść obojętnie. To jedyna znana nam farba tego typu, która nie została opakowana w standardowe puszki. Pewnie zastanawiacie się w takim razie jak poradzili sobie Amerykanie?

       Otóż dbając o ekologię farba została umieszczona w biodegradowalnym woreczku. Jednak nie tylko aspekt ekologiczny był tutaj ważny. Równie ważny czynnik to ekonomia- dzięki innowacyjnemu sposobowi pakowania producent ograniczył straty materiału. Rust-Oleum twierdzi nawet, że straty te zostały ograniczone nawet o 86%

Farba_Suchościeralna_Write_On _Paint_Opakowanie_Rustoleum_Spinex

       Naszym zdaniem nowe opakowanie to strzał w 10. W kartoniku znajdziemy tylko jeden woreczek, chociaż farba jest dwuskładnikowa. Jak to zatem działa?

 W celu połączenia składników wystarczy położyć worek z farbą na poziomej powierzchni i powoli zacząć go zwijać zaczynając od większej strony w kierunku mniejszej. W trakcie zwijania wewnętrzna membrana pęknie co spowoduje zmieszanie dwóch składników. Teraz wystarczy już tylko wymieszać dokładnie zawartość poprzez potrząsanie i ugniatanie woreczka przez co najmniej kilka minut. A kiedy farba zostanie już wymieszana wystarczy odciąć jeden róg opakowania i przelać do wanienki.

Wałek w ruch i zaczynamy malowanie!

3. Aplikacja 

       Aplikacja farby okazała się bardzo przyjemna. Farba miała konsystencję zbliżoną do wody a w nawiązaniu do zaleceń producenta wiedzieliśmy, że wystarczy nałożyć tylko jedną, w dodatku bardzo cienką warstwę. Naszą ścianę pomalowaliśmy w zaledwie w kilku minut! A w związku z brakiem możliwości malowania natryskiem, nałożyliśmy farbę dobrej jakości wałkiem do lakierów.

       Producent w karcie technicznej bardzo podkreśla, aby nałożyć najcieńszą możliwą warstwę, tak, aby na malowanej powierzchni nie powstały pęcherzyki powietrza. Zdecydowanie się z nim zgadzamy! Im lepiej odsączaliśmy wałek, tym lepiej prowadził się on po ścianie a wydajność ciągle rosła. Martwiliśmy się tylko, że tak cienka warstwa nie nada malowanej powierzchni pożądanych właściwości i nie będzie ona odporna na ścieranie. Ten aspekt sprawdzimy jednak w dalszej części naszej relacji.

       Podczas aplikacji naszą uwagę zwrócił zapach farby. Karta techniczna głosiła, że farba cechuje się słabym zapachem. Niestety… Tym razem okazało się, że zapach jest wyjątkowo intensywny. Polecamy zatem malowanie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

       W tym punkcie nie sposób nie powrócić do funkcjonalnego opakowania. Okazało się, że podczas naszych testów wykorzystaliśmy absolutnie każdą kroplę farby. Pominęliśmy również, tak bardzo nielubiany przez wszystkich malarzy punkt, związany z otwieraniem dwóch puszek, mieszaniem i wyciąganiem resztek farby. Po wpadce z zapachem nasz komfort pracy wzrastał ponownie z każdą minutą.

4. Czas/czas pracy na mieszance

       Mówiąc o komforcie i o minutach przyjrzyjmy się jak wypada farba Write On w kategorii czas.

       Podczas testu ponownie byliśmy zachwyceni- stworzenie miejsca do zostawiania zapisków chyba jeszcze nigdy nie było tak szybkie i wygodne. Dlaczego?

       Po pierwsze, dzięki specjalnemu pakowaniu oszczędzamy mnóstwo czasu i możemy szybciej rozpocząć sam proces malowania. Po drugie wystarczy raz pomalować i poczekać aż farba wyschnie a następnie w pełni się utwardzi.

       Write On Paint schnie na dotyk w przeciągu 4-8 godziny. Czasy schnięcia zostały mierzone przez producenta w temperaturze 21º C i wilgotności względnej 50%. Nasz próba potwierdziła te dane.

       W przypadku farb suchościeralnych musimy również pamiętać o czasie pełnego utwardzenia farby. Czas ten w naszym przypadku wynosi 3 dni. Co to dla nas oznacza? Wartość ta wskazuje przez jaki czas od zakończenia malowania nie możemy używać tablicy. Zgodnie z zaleceniami producenta zaczekajmy więc 3 doby a wówczas nasza nowa tablica suchościeralna osiągnie wszystkie pożądane właściwości.

Mówiąc o czasie nie sposób pominąć kolejnej kategorii- czas pracy na mieszance.

Co to jest czas pracy na mieszance?

       Farby suchościeralne składają się zawsze z dwóch składników- bazy i aktywatora. Czas pracy na mieszance, to czas liczony właśnie od połączenia tych składników. Po co nam ta informacja? Producent tym parametrem określa jak długo możemy korzystać z farby. Po upływie tego czasu farba traci swoje właściwości i nie nadaje się do dalszej aplikacji. Uwaga! Dotyczy to zarówno laików jak i profesjonalistów :) 

Czas pracy w farbach suchościeralnych najczęściej wynosi od 1 do 1,5 godziny. O tym jak bardzo jest to uciążliwe wiedzą wszyscy wykonawcy, którzy realizują transformację powierzchni w tablice suchościeralne! I tutaj amerykańskie Rustoleum wyszło naprzeciw naszym malarskim oczekiwaniom i usunęło ten niewygodny aspekt. Tak, tak, dobrze rozumiecie- farba Write On Paint nie posiada czasu pracy na mieszance! Oznacza to, że możemy malować farbą w takim tempie jakim lubimy a nie stresując się czy zdążymy wymalować powierzchnię przed upływem czasu wskazanego przez producenta.

Brak czasowego ograniczenia to ogromne ułatwienie dla wykonawców, ale również pewność poprawnej aplikacji farby i najwyższej jakości wymalowania dla klienta.

5. Właściwości suchościeralne

       Po upływie 3 dni od wymalowania pełni obaw sprawdziliśmy jak dobrze najnowsza farba suchościeralna poradzi sobie z usuwaniem zapisków. Nie ułatwiając zadania sprawdziliśmy zarówno dobre jakościowo mazaki suchościeralne Pentela jak i tańsze odpowiedniki różnych marek w różnych kolorach.

       Nasza radość była wielka, kiedy okazało się, że w kategorii ścieralności farba Write On bije wszystkie inne znane nam farby suchościeralne na głowę! Zapiski zostały usunięte bez żadnego problemu. Nie ważne jak długo mazaki pozostawały na tablicy, za każdym razem ścieranie było doskonałe.

Nasze obawy, o zbyt cienkiej warstwie szybko odeszły w zapomnienie :) 

6. Wydajność

       Ostatnim kryterium pod kątem którym sprawdziliśmy amerykańską farbę jest wydajność. Rust-Oleum zaprezentowało dwie dostępne pojemności farby Write On Paint. Miały nam one wystarczyć na pomalowanie 5 i 10 metrów kwadratowych powierzchni. 

       Podczas naszej próby okazało się jednak, iż wydajności te są zdecydowanie większe. Doskonała rozlewność farby i jej konsystencja pozwoliła zamienić w tablicę do pisania mazakami suchościeralnymi kolejno 7 i 14 metrów kwadratowych.

Kolejny punkt potwierdza zatem, że Write On Paint jest wyjątkową farbą do mazaków. 

Wnioski 

Po naszych testach nie pozostaje więc nic innego jak z prawdziwą przyjemnością polecić wspaniały produkt. Rustoleum nie zawiodło nas i tym razem. Pamiętajcie zatem, iż wybierając farbę Write On dostaniecie:

  • przemysłową odporność na ścieranie (zapewnioną przez polimocznik), 
  • niezwykle wygodne innowacyjne opakowanie- brak puszek, 
  • i nieograniczony czas pracy na mieszance!

Farba Write On poleca się zatem zarówno w małych jak i dużych projektach!

Farba dostępna w naszym sklepie internetowym Spinex.  

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>